Bröstl: Vládne strany chcú ústavných sudcov, ktorí ich budú kryť

| dennikn.sk | Veronika Prušová |štvrtok 5. apríla 2018 17:07 |

Foto N – Tomáš Benedikovič

 • Ústavný súd oslavuje 25. výročie vzniku a jeho bývalý sudca Alexander Bröstl sa pýta, či sme naozaj takýto súd chceli. Vysvetľuje, prečo sa vládne strany nechcú vzdať vplyvu na Ústavný súd. Profesor, bývalý ústavný sudca, súčasný poradca na Ústavnom súde a bývalý diplomat v rozhovore hovorí:
 • aký je vzťah Roberta Fica k ústavnému právu;
 • čo sa musí zmeniť, aby sme opäť nemali „jednofarebný“ Ústavný súd;
 • prečo je výber dvojnásobného počtu kandidátov na sudcov len divadlom;
 • či sa stane z Ústavného súdu sklad expolitikov; akých 25 rokov má Ústavný súd za sebou;
 • čo sa s Ústavným súdom deje, keď už sú jeho sudcovia na „odchode“ žijeme v právnom štáte?

Zhruba pred mesiacom zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Čo vám prvé napadlo, keď ste sa o tom dozvedeli? 

Odsúdeniahodný zločin. Bude zaň niekto súdený a odsúdený?

A napadlo vám, že táto vražda vyženie ľudí do ulíc a padne vláda Roberta Fica?

Nie, asi málokomu to napadlo. Ukázalo sa však, že ľuďom takéto veci nie sú ľahostajné.

Nasledovali udalosti, pri ktorých sa často spomínala ústava. Bolo v súlade s jej ustanoveniami, keď si premiér Fico kládol podmienky, za ktorých podá demisiu?

Je známe, že Robert Fico má isté nadprirodzené schopnosti. Tentoraz sa prejavili tak, že videl prevrat a videl ho len on. Za ním zlého prezidenta a zahraničie, vmiešavanie sa do záležitostí, ktoré sú doménou vlády a premiéra. Položenie funkcie si mýli s kladením venca podmienok. Nechce rozumieť ústavnému právu a ústavu si vykladá tak, ako mu to vyhovuje. Alebo nemá dobrých poradcov?

A čo postup prezidenta Kisku? Keď odmietol vymenovať prvý návrh novej vlády Petra Pellegriniho, bolo to na hrane ústavy alebo už cez čiaru?

Stále sa zabúda na vzťah prezidenta a vlády, aj vo svetle rozhodnutí Ústavného súdu. Nemyslím, že by niečo bolo za čiarou.  Žiadny nebezpečný precedens. V konečnom dôsledku prezident prispel k vyriešeniu krízovej situácie.

Vo februári 2019 čaká Ústavný súd výmena deviatich sudcov. Dá sa predvídať, ako súčasná politická situácia ovplyvní budúce dianie na súde?

Čas beží a výzvy zostávajú rovnaké. Vláda i Národná rada hádam pochopili, že úprava alebo zmena pravidiel týkajúca sa výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu je nevyhnutná.

Čo pre súd znamená, ak sa zrazu vymení deväť sudcov?

A čo to znamenalo v roku 2000, keď sa vymenilo deväť z desiatich sudcov? Kontinuitu zabezpečovali dvaja opakovane vymenovaní sudcovia Ján Klučka a Štefan Ogurčák. Z pohľadu kontinuity je však deväť sudcov naraz veľmi veľa. Fakticky ako keby vznikol nový Ústavný súd. Peter Kresák ako spoluautor novely ústavy sa v minulosti vyjadril, že vývojom sa to prirodzene utrasie, veď vždy z nejakých dôvodov niekto z Ústavného súdu odíde. V roku 2001 boli vymenovaní traja sudcovia na 12 rokov. V roku 2004 odišli dvaja sudcovia na Európsky súdny dvor, v roku 2006 ďalší sudca. Aj v roku 2007 sa teda znovu menilo a vymenilo deväť sudcov.

Tak sa zdá, že to pre súd nie je žiadna novinka, takéto veľké výmeny.

Ak by na uvoľnené miesta boli vždy vzápätí vymenovaní noví sudcovia, mohlo to byť iné.  Prvou vážnou chybou pôvodnej právnej úpravy bola neexistencia poistky pre prípad, že v procese voľby a vymenovania nových sudcov vzniknú prieťahy. Takou poistkou by mohla byť úprava, že po skončení funkčného obdobia ústavný sudca vedie svoje záležitosti až do ustanovenia nového sudcu. Taký paragraf by mohol slúžiť tomu, aby sa po uplynutí funkčného obdobia zachovala funkčnosť a práceschopnosť Ústavného súdu. Keby všetko fungovalo tak, ako má, nemuseli sme sa dostať do takej situácie.

Poistku nemáme a blíži sa nová voľba kandidátov na ústavných sudcov. Už aj Benátska komisia vlani povedala, že ich výber musí parlament zmeniť. Aj vy to tak vnímate? 

Áno, problémom je parlamentná selekcia. Aj Benátska komisia pocítila, že náš spôsob výberu nie je v poriadku a treba ho zmeniť.

Ako?

Ústavný súd má vo vienku, že je nezávislým orgánom ochrany ústavnosti. Je to štátny orgán Slovenskej republiky, nie orgán určitej či určitých politických strán. Zmeniť spôsob výberu však najprv predpokladá zmenu ústavy, a to v časti o kvóre potrebnom na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu, ako aj v časti o dvojnásobnom počte kandidátov.

Mierite na proporcionálne rozdelenie sudcov medzi koalíciu a opozíciu?

Dalo by sa to povedať aj tak. Pozrime sa na staršie ústavné súdy, či už Najvyšší súd v USA alebo Ústavný súd Spolkovej republiky Nemecko v Európe. V oboch štátoch dobre funguje systém dvoch politických strán. Ak má napríklad niekto post predsedu, tak podpredsedom musí byť niekto iný. Strany by mali mať záujem podporiť tých „svojich“ najlepších, najlepších odborníkov. Je to až taký veľký problém dokázať sa dohodnúť na tých najlepších?

Na Slovensku ale nemáme takýto jasný predel v politickom systéme.

Spomeňme si na rok 2001, keď sa zvýšil počet sudcov z desiatich na trinástich. Prezident vymenoval troch nových sudcov – Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta. Ak sa pozrieme, kto ich nominoval, tak to bolo vo výsledku 2:1 v prospech vtedajšej koalície (pravicové strany – pozn. redakcia). A to je kľúč, o ktorom možno hovoríme. Pri výbere sudcov treba prihliadať na aktuálne zloženie parlamentu.

Takže by sa to malo takto presne zadefinovať?

Podobné pravidlá nemusia byť zakotvené legislatívne.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Alexander Bröstl (1953)

Profesor, bývalý ústavný sudca, súčasný poradca na Ústavnom súde, ale aj bývalý diplomat. Pochádza z Košíc, kde aj vyštudoval právo na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika. Po skončení štúdia tam začal pôsobiť ako pedagóg. Okrem toho v roku 1987 začal študovať čínštinu a čínske právo v Šanghaji. V rokoch 1992 až 1994 bol prvým tajomníkom na našom veľvyslanectve v Číne. Potom bol až do roku 1997 dekanom na Právnickej fakulte UPJŠ. Od roku 1994 bol zároveň poradcom predsedu Ústavného súdu Milana Čiča. V rokoch 2000 až 2007 pôsobil na Ústavnom súde ako sudca. Aj po skončení funkcie sudcu na súde ostal pôsobiť, a to ako poradca sudkyne Ľudmily Gajdošíkovej. Od roku 2007 bol štyri roky prorektorom UPJŠ, kde naďalej pôsobí ako profesor. V roku 2011 sa na rok stal aj nominantom vlády v Súdnej rade.V januári si prevzal od prezidenta Andreja Kisku štátne vyznamenanie.

Už sme spomenuli, že Benátska komisia hovorí aj o zvýšení kvóra, teda o tom, aby o kandidátoch na ústavných sudcov nerozhodovala len nadpolovičná väčšina prítomných poslancov v parlamente. Koľko by ich teda malo byť?

Zárukou dohody medzi koalíciou a opozíciou môže byť práve zvýšené kvórum. Benátska komisia to jasne naznačila, aby sa nestalo, že väčšina jednoducho prehlasuje menšinu na celej čiare. Inak povedané, aj v dvojnásobnom počte sa ocitnú len tí „jej“ kandidáti. V našich podmienkach by sa mohla uplatniť kvalifikovaná väčšina, teda 90 hlasov. Dohoda krížom cez politické spektrum. Pýtam sa, či je to až také zložité.

Protiargumentom politikov je, že ak sa zvýši kvórum na 90 hlasov, tak sa nedohodnú a naozaj už nikoho nezvolia.

To nie je protiargument, ale nezodpovedný alibizmus. Neochota nájsť riešenie, pretože im nejde o vec, ktorou je nájsť kandidátov na sudcov Ústavného súdu, nájsť nezávislých odborníkov, a nie závislých straníkov. Dosiahnutie konsenzu má byť na prospech obidvoch strán, teda vládnej koalície i opozície. Z môjho pohľadu aj na pozadí úvah o kvóre sa ukazuje, že je nadbytočný luxus voliť v parlamente dvojnásobný počet kandidátov.

Ak by poslanci nevolili dvojnásobný počet, tak koľko?

Vždy taký počet, aký je potrebný vzhľadom na počet voľných miest. Aj v tomto počte by sa mal hľadať prienik tých najlepších kandidátov.

Prečo systém dvojnásobného počtu kandidátov nie je dobrý?

Bol by som rád, keby mi niekto vysvetlil, v čom vidí rozumnosť takého riešenia. Nie je tajomstvom, že ak sa našiel silnejší kandidát alebo kandidát, ktorý mal šancu prejsť, tak sa k nemu pro forma „našiel“ niekto druhý, kto „spĺňal podmienky“. Bolo to zbytočné divadlo.

Vlastne ste povedali, že ak by bola politická kultúra na inej úrovni, tak sa ani nič meniť nemusí. Takže chybou je, že politici nedozreli, aby pochopili, aká dôležitá je dohoda na obsadení Ústavného súdu?

Nedozreli. Vladimír Mečiar spoznal, aký je význam Ústavného súdu. Robert Fico ako premiér spočiatku tvrdil, že ho Ústavný súd nezaujíma. Ajhľa, ako ho začal od istého času zaujímať. Vrátim sa späť: nech je viac kandidátov, ale zvoľme len toľkých, koľkých potrebujeme. Kvalifikovanou väčšinou, čo predpokladá širšiu vzájomnú dohodu.

Prečo sa politici snažia mať priamy dosah na Ústavný súd?

Politické stany, ktoré majú väčšinu v parlamente, chcú zo svojej pozície vyťažiť čo najviac aj v tomto smere. Nechcú, aby im niekto ukazoval červenú kartu a hovoril, že schvaľujú zákony, ktoré nie sú v súlade s ústavou. Chcú to mať vo svojich rukách.

A majú?

Majú to v rukách a myslia si, že by boli hlúpi, ak by nevyužili svoju mocenskú prevahu a nenavolili si „svojich“ sudcov, ktorí ich v zlom počasí budú kryť. Ústavný súd je nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti. Je to orgán Slovenskej republiky, žiadnej politickej strany. Jednoducho nesmie byť pomerne jednofarebný, hoci tá možnosť tu je.

Už sme to vlastne aj zažili. Súčasných, dosluhujúcich ústavných sudcov vybral vlastne Smer. Ako sa prejavuje jednofarebný súd? 

Nezabúdajme, že v roku 2007 zostali na súde štyria sudcovia, a to z hľadiska „farebnosti“ bol pomer 2:2. Povedal by som „príliš väčšinový“ Ústavný súd znamená, že sa nesledujú princípy budovania ústavného súdnictva. Vždy by sa mal rešpektovať aktuálny pomer síl medzi koalíciou a opozíciou, a to by malo platiť aj pri zmenách v dôsledku volieb.

Nebránia sa politici zmene výberu sudcov preto, že sa boja straty dosahu, ktorý ste spomenuli?

Ale veď nemajú čo stratiť. Napríklad, aktuálna koalícia už štyroch sudcov má. To už je silná záruka a základ budúcej prevahy. Pri voľbách sudcov v tomto parlamente sa už nič „nemôže stať“, a to ani keby sa zmenili pravidlá tak, ako o tom teraz uvažujeme.

Veríte teda, že sa naozaj niečo pri výbere zmení?

Už som na to príliš starý, a preto môžem pochybovať. A po skúsenostiach, ktoré máme, ťažko tomu veriť. Tí, ktorí o tom môžu rozhodovať, si budú klásť otázku, čo im to prinesie. Ako som ale povedal, nemusia sa báť. Bude to len o troške fair-play v danej situácii. A aby som nezabudol, možno uvažovať aj o zúžení okruhu kandidátov posilnením odbornosti, teda sprísnením podmienok. To znamená, chceme mať na Ústavnom súde určitý počet sudcov Najvyššieho súdu, profesorov práva, významných odborníkov z právnej praxe? Koho ešte? Koho tam nechceme mať? Bývalých politikov z oblasti zákonodarnej či výkonnej moci? Vieme sa dohodnúť, že týchto nie? Stačí vzájomná dohoda alebo, ak ich napriek tomu niekto navrhne, nebudú mať podporu?

Keď sme pri tých politikoch. Nedávno sa spomínala kandidatúra Roberta Fica. Je mysliteľné, aby sa stal ústavným sudcom?

Všetko je mysliteľné. Skôr je to výnimočné, aby prezident či predseda vlády, pravda, ak ide o právnikov, prechádzali na ústavný súd. Z histórie poznáme aj také prípady. Napadá mi ako príklad Roman Herzog v Nemecku. Najprv profesor v Mníchove, potom minister vnútra, neskôr podpredseda ústavného súdu, predseda ústavného súdu a napokon spolkový prezident. Alebo William Howard Taft najprv profesor v Yale, prezident Spojených štátov, a potom predseda Najvyššieho súdu. Príkladov bude aj viac.

Poďme späť k expremiérovi.

Ale áno, je zrejmé, že formálne podmienky by spĺňal. Úlohu tu zohráva len nezávislosť a politikum. A predsa len otázka, či sú tieto prechody z výkonnej moci do súdnej celkom v poriadku. Zažili sme to už pri Štefanovi Harabinovi. Z Najvyššieho súdu na post ministra spravodlivosti, a potom sa z ministra vrátil do funkcie na Najvyššom súde. Sudcovia by však mali byť od začiatku profilovaní tak, že chcú byť len sudcami. Nemali by sa dať zlákať politikou. Neprebiehať. Nemali by mať ambíciu byť v politike, ak chcú ostať nezávislí. Treba však znovu dodať, že sa vyskytujú aj ďalšie prípady, keď politici prechádzajú nielen z oblasti zákonodarnej moci, ale aj z oblasti moci výkonnej na Ústavný súd.

Aké napríklad?

Myslím, že dvaja ministerskí predsedovia spolkových krajín v Nemecku prešli na nemecký ústavný súd. Je to dôkaz, že ani najvyspelejší model ústavného súdu sa nemusí donekonečna vyvíjať bezproblémovo.

Po odchode z vlády nevylúčila kandidatúru na ústavnú sudkyňu ani Lucia Žitňanská. Aj Radoslav Procházka povedal, že by bol dobrým ústavným sudcom. Nestane sa z Ústavného súdu sklad expolitikov?

Radoslav Procházka mal pokračovať v pedagogickej a advokátskej praxi, bol rozhodne aj z môjho pohľadu veľkou nádejou ako budúci ústavný sudca. Dal sa však zlákať politikou a nedopadol dobre. Osobne ani osobnostne. Keby nebolo keby, mohol by dnes byť dobrým kandidátom na ústavného sudcu, respektíve už aj tým sudcom. Lucia Žitňanská má z pohľadu kandidatúry na ústavnú sudkyňu ideálny vek, stále je v akademickej oblasti, dlho pôsobí v justícii, hoci opäť prevažne v oblasti výkonnej moci. Ide však len o môj subjektívny pohľad a môžem sa pri ich hodnotení mýliť.

Môžu byť politici prínosom pre rozhodovanie súdu?

Politici? Vrátim sa k zástupcom zákonodarnej moci, k poslancom. Pokiaľ ide, napríklad, o legislatívcov, tak áno. Nevylučujem ani to, ale stále hovorím skôr o výnimkách.

Sú takouto výnimkou sudcovia Ladislav Orosz či Lajos Mészáros, ktorí boli poslancami?

Sudca Orosz je akademicky kvalifikovaným ústavným právnikom, ako poslanec bol predsedom ústavnoprávneho výboru, bol aj poradcom Ústavného súdu. Mészáros mal politické skúsenosti, predtým bol známy ako advokát. Ako ústavný sudca reprezentuje i národnostné menšiny. V primeranom veku sa dostali na sudcovskú stoličku a osvedčili sa. Neviem, či v sebe niekedy nezaprú bývalých politikov.

Aký je rozdiel medzi týmito dvomi a novými sudcami Mojmírom Mamojkom či Janou Laššákovou, bývalými poslancami Smeru?

Sudca Mojmír Mamojka je profesorom obchodného práva, bol dekanom v Bratislave, bol predsedom Ústavnoprávneho výboru. To je jeho druhý rozmer poslanca. Myslím teraz predpoklady a skúsenosti. O sudkyni Jane Laššákovej toho veľa neviem. Možno obaja trochu neskoro objavili v sebe skrytý sudcovský potenciál. Uvidíme. Mimochodom, medzi podmienkami na vymenovanie by mal konečne zohrávať úlohu nielen minimálny vek, ale aj maximálny vek: povedzme plus mínus 65 rokov. Je to otázka „sudcovského“ zákona, ktorý by sa mal vzťahovať aj na sudcov Ústavného súdu. Uvidíme, či zmena a doplnenie pôjde aj tým smerom. Potom by kandidáti „bez časovej perspektívy“, ak navyše nikdy predtým neboli sudcami, nemali dostať šancu.

Mojmír Mamojka (67) (prvý sprava), Jana Laššáková (65) roky slúžili Smeru v parlamente. Teraz sú ústavnými sudcami. foto N – Tomáš Benedikovič

Kto by sa vlastne mal stať ústavným sudcom?

Diskutuje sa o tom, že by to mali byť vysoko morálne zdatní ľudia, všeobecne uznávané osobnosti a že by sa to malo aj zakotviť v rámci sprísnenia podmienok. U nás zatiaľ platí najkrajšie a najdemokratickejšie ustanovenie, že každý právnik sa vlastne môže stať ústavným sudcom. Stačí nejako vyštudovať právo a chvíľu si počkať pri výkone akéhokoľvek právnického povolania. A nájsť si tú správnu politickú cestičku. Preto sa vráťme ešte raz k možným zmenám. Malo by sa objasniť aj miesto a zmysel vypočúvania kandidátov na ústavných sudcov. Nemalo by už viac mať povahu frašky.

V týchto dňoch oslávi Ústavný súd výročie vzniku. Akých 25 rokov má za sebou? 

Odpovedal by som protiotázkou: Takýto Ústavný súd sme naozaj chceli? Je naozaj o ústavnom súdnictve, alebo sme ho prispôsobili našim predstavám? Ak sa však pozriem z nadhľadu, tak sa dá hovoriť o troch odlišných funkčných obdobiach. A to teraz nemyslím len z hľadiska zloženia a nominácií sudcov, ale aj samotnej práce súdu a jeho fungovania.

Aké bolo teda to prvé obdobie?

Vtedy som na súde pracoval od roku 1994 ako poradca. Bol to začiatok, a preto je to vlastne neporovnateľné obdobie. Vtedy mal súd neporovnateľne menej spisov a funkčné obdobie sudcov trvalo len sedem rokov, ktoré veľmi rýchlo ubehli. Nebol to súd v plnej permanencii, skôr v zábehu.

Druhé obdobie ste už zažili ako sudca. To ste vnímali ako?

Pre toto obdobie bol dôležitý rok 2001, keď bola prijatá veľká novela ústavy. Vtedy nastal zlom v činnosti Ústavného súdu. Namiesto dovtedajšieho a sterilného podnetu sa k slovu dostala ústavná sťažnosť ako účinný nástroj ochrany základných práv a slobôd. Zvýšil sa aj počet sudcov z desiatich na trinástich a agenda narastala. Vtedy si takmer každý mohol začať myslieť, že môže byť ústavným sudcom, pretože sa zdalo, že rozhodovacia činnosť sa do veľkej miery zúžila len na rozhodovanie o prieťahoch v súdnom konaní. Veď spočítať roky súdneho konania, vyhodnotiť ho a k tomu určiť primerané finančné zadosťučinenie sťažovateľovi nie je problém. Zároveň to však bolo obdobie, keď sa podarilo v mnohých oblastiach rozvinúť a ustáliť judikatúru, teda rozhodovanie.

V treťom, súčasnom období, teda mal na čo Ústavný súd nadväzovať.

Možno preto to bolo o čosi jednoduchšie. Platí to však len pre ústavné sťažnosti, nie o rozhodovaní o súlade zákonov s ústavou. Najkontroverznejšie rozhodnutia priniesli práve konania o výklade ústavy, ktoré novela z roku 2001 zverila do právomoci pléna. Tam sa o ustálenosti, žiaľ, hovoriť nedá a to je oblasť, kde sa predovšetkým ukazuje osobnosť sudcu, jeho nezávislosť a nestrannosť. A sme v situácii, keď sa začalo nanovo o rozhodnutiach Ústavného súdu diskutovať. Hovoriť o tom, aké sú z hľadiska ich ústavnosti. Ostal som na súde ako poradca, takže môžem rozhodovanie stále sledovať trochu aj zvnútra.

Zmenilo sa?

Po odchode 2007 nastala na súde veľká zmena, prišlo sedem nových sudcov, dvaja boli vymenovaní opätovne. Štyria z novovymenovaných sudcov boli sudcami Najvyššieho súdu. Dovedna bolo viac praktikov. Počas tohto obdobia sa asi menej diskutuje. Každé obdobie prináša ostro sledované kauzy. Domnievam sa, že porovnateľne sme o argumentoch, najmä v rámci konaní v pléne, diskutovali dlhšie a dôkladnejšie. Nebolo to len o tom, že „poďme hlasovať, lebo je jasné, kto a ako bude hlasovať“.

Foto N – Tomáš Benedikovič

O akej kauze ste takto dlho hlasovali?

Bol som napríklad sudcom spravodajcom pri rozhodovaní o súlade zákona o preukazovaní pôvodu majetku s ústavou. Nebol to jednoduchý návrh. Nakoniec sa o tom v pléne počas nášho obdobia nerozhodovalo, už nám v závere chýbali traja sudcovia a nebolo dosť vôle rozhodnúť. Po mne túto vec prevzal ako nový sudca spravodajca Ladislav Orosz. Čoskoro nový Ústavný súd vyhlásil zákon za protiústavný. Myslím si, že sa vo výsledku dosť vychádzalo aj z predchádzajúcej prípravy. A už len dodám, že navrhovateľmi spomínaného zákona boli Robert Fico, Robert Kaliňák, Robert Madej a podporil ho aj Daniel Lipšic.

Prečo máte pocit, že teraz sa toľko nediskutuje medzi sudcami?

Neviem, ako keby bolo málo času: sudcovia sú menej na súde, ako sme tam boli my.

Protiargumentom by mohlo byť, že sú šikovnejší a vedia rýchlejšie pracovať.

Áno, aj to je možný argument, navyše práce pribudlo. Možno je to trochu aj tým, že už mali na čo nadväzovať. Ďalším posunom je, že ťažisko práce ešte viac spočíva na poradcoch. Poradcov pribudlo a ich úlohou je väčšinou prichystať rozhodnutie. Plénum zasadá kratšie a údernejšie. Mám pocit, že nediskutuje, pretože na Ústavnom súde to musí „odsýpať“ ako na všeobecnom súde. Proti tomu som od začiatku bojoval. Aby sa z Ústavného súdu napokon nestal všeobecný súd či ďalšia odvolacia inštanciu. Musíme mať stále na pamäti, že ide o osobitný súdny orgán ochrany ústavnosti.

Vidíte do diania súdu, no zároveň ste ho zažili na vlastnej koži. Ako funguje súd, keď sa končí sudcom ich funkčné obdobie?

Posledné mesiace sú špecifické. Každý sa už pripravuje na odchod. Ako keby si chcel ešte rýchlo dokončiť to, čo má na stole. Alebo – o niektorých veciach už nemusí byť jednoducho vôľa rozhodovať. Dôraz sa presúva na „balenie,“ čo je však ľudsky prirodzené.

Zhruba pred rokom sa začalo diskutovať o zrušení Mečiarových amnestií. Ako ste prijali riešenie, ktoré nakoniec odobril aj Ústavný súd?

Nesúhlasil som s ním. Podľa mňa nebola potrebná ani zmena ústavy, ani nové konanie pred Ústavným súdom. Ústavný súd dostal 60-dňovú lehotu na stanovisko, Národná rada mu zverila úlohu štatistu, čo je veľmi zlé. A možno to bolo „zaslúžené“, pretože v minulosti „zbabral“ viaceré pokusy o vyriešenie tejto otázky. Z môjho pohľadu nebolo potrebné rušiť niečo, čo nikdy právne nevzniklo. Túto skutočnosť mohol Ústavný súd na návrh deklarovať aj tak. Ale odôvodnenie tohto názoru by si žiadalo dlhšiu diskusiu a argumentáciu.

Pod zrušenie amnestií sa podpísal veľký verejný tlak. Vnímajú ústavní sudcovia spoločenskú atmosféru?

Mali by. Mali by poznať aj verejnú mienku. Nemali by sa však dať ovplyvniť, pretože rozhodujú len v zmysle ústavy a zákonov a podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Počujú tú vôľu ľudu aj sudcovia Ústavného súdu?

Mali by. Sudca Ústavného súdu by to mal vnímať, a to teraz myslím v dobrom. Mal by poznať aj názory v spoločnosti. Nemal by sa však dať ovplyvniť, pretože rozhoduje len v zmysle ústavy a zákonov a podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Čo by ešte mal vedieť, ak vynecháme jeho odborné znalosti?

Sudcovské povolanie je poslanie a platí, že čím je sudca vyššie postavený, tým je to pre neho náročnejšie. Je to rehoľa. Tomu musí zodpovedať aj celý jeho život. Zdržanlivé vystupovanie navonok. Sudca je samotár, hovorí sudca Aharon Barak. Je to daň, ktorú sudca platí, ak má a chce byť objektívny, nezávislý, nestranný.

Je o vás známe, že rozprávate vnukom rozprávky o právnom štáte. Žijeme v takom?

Skúsim parafrázovať Voltaira: Žijeme v najprávnejšom z právnych štátov. Aké je to ľahké, takto si  to povedať.

3 785 comments

 1. AbertTow · 1 mája, 2020

  скільки триватиме війна скільки буде тривати війна в україні коли закінчиться війна в україні 2022 передбачення

 2. AbrtTow · 1 mája, 2020

  Бетмен фільм Фільм Бетмен (2022) дивитись онлайн Фільм Бетмен (2022) дивитись онлайн

 3. AbrtTow · 1 mája, 2020
 4. AbrtTow · 1 mája, 2020
 5. AbrtTow · 1 mája, 2020
 6. AbrtTow · 1 mája, 2020
 7. AbrtTow · 1 mája, 2020
 8. AbrtTow · 1 mája, 2020
 9. AbrtTow · 1 mája, 2020
 10. hot shot bald cop · 1 mája, 2020

  Wonderful views on that!

 11. Katrin · 1 mája, 2020

  My partner and I absolutely love your blog and find a
  lot of your post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many of the subjects you write with
  regards to here. Again, awesome site!

 12. Rae · 1 mája, 2020

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites?

  I have a blog based on the same information you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I know my audience would
  appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel
  free to send me an e mail.

 13. Anglea · 1 mája, 2020

  I am really delighted to glance at this blog posts which contains plenty of valuable facts,
  thanks for providing such statistics.

 14. Autumn · 1 mája, 2020

  Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are
  just extremely excellent. I really like what you’ve acquired here,
  really like what you are stating and the way in which you say
  it. You make it entertaining and you still care for to keep
  it sensible. I cant wait to read far more from you.
  This is really a terrific web site.

 15. hot shot bald cop · 1 mája, 2020

  Right on my man!

 16. Lisaerott · 1 mája, 2020
 17. Evaerott · 1 mája, 2020
 18. Kiaerott · 1 mája, 2020
 19. Teoerott · 1 mája, 2020
 20. Wimerott · 1 mája, 2020
 21. Pingback: bahis siteleri
 22. Evaerott · 1 mája, 2020
 23. Samuelbed · 1 mája, 2020
 24. MichaelLiawn · 1 mája, 2020
 25. curry 8 · 1 mája, 2020

  I in addition to my guys appeared to be reviewing the nice pointers on the website then unexpectedly I had a horrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those strategies. All the boys are already so thrilled to read them and already have in fact been using them. Thank you for indeed being considerably thoughtful and for settling on some remarkable issues millions of individuals are really needing to discover. My personal sincere apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 26. Tederott · 1 mája, 2020
 27. yeezys · 1 mája, 2020

  I wanted to make a brief remark so as to say thanks to you for all of the lovely tricks you are posting at this site. My considerable internet search has now been recognized with sensible details to talk about with my friends and family. I would express that many of us site visitors actually are rather lucky to dwell in a fine community with so many wonderful individuals with useful tips. I feel quite privileged to have seen your web page and look forward to really more fabulous times reading here. Thank you once again for a lot of things.

 28. Teoerott · 1 mája, 2020
 29. curry shoes · 1 mája, 2020

  I am only writing to let you be aware of of the outstanding experience our girl went through visiting yuor web blog. She learned some issues, which included how it is like to possess an amazing teaching style to make many more just grasp various very confusing issues. You truly surpassed our expected results. Many thanks for offering those important, healthy, explanatory and as well as easy tips on that topic to Janet.

 30. Wimerott · 1 mája, 2020
 31. kyrie 4 · 1 mája, 2020

  Thanks a lot for providing individuals with remarkably terrific possiblity to check tips from this blog. It’s always very sweet and as well , full of fun for me and my office colleagues to visit your website on the least thrice a week to learn the fresh stuff you will have. And of course, I am just always fascinated considering the powerful ideas you serve. Selected 1 facts on this page are completely the most impressive we have all had.

 32. Icvxpl · 1 mája, 2020

  sumatriptan 25mg without prescription – order sumatriptan 25mg for sale cost sumatriptan

 33. Davissop · 1 mája, 2020
 34. kyrie 6 shoes · 1 mája, 2020

  I would like to show some appreciation to the writer for rescuing me from this type of incident. Right after exploring through the internet and obtaining solutions that were not productive, I assumed my entire life was done. Existing without the strategies to the issues you have sorted out through your good site is a critical case, as well as the kind that might have in a wrong way damaged my career if I had not noticed the blog. Your personal skills and kindness in maneuvering every item was excellent. I’m not sure what I would have done if I had not encountered such a subject like this. I can at this moment relish my future. Thanks so much for this specialized and results-oriented help. I will not think twice to suggest your web page to any person who needs and wants direction about this topic.

 35. Sueerott · 1 mája, 2020
 36. kyrie shoes · 1 mája, 2020

  I precisely needed to thank you so much yet again. I am not sure the things that I might have taken care of without the actual strategies documented by you regarding such a situation. It seemed to be a scary crisis in my view, but being able to view your specialised technique you processed the issue made me to jump with gladness. I am just happy for the work as well as believe you really know what a powerful job that you’re doing instructing others thru your blog. I’m certain you have never got to know any of us.

 37. Booerott · 1 mája, 2020
 38. Tederott · 1 mája, 2020
 39. off whtie t shirt · 1 mája, 2020

  I happen to be writing to make you understand of the incredible encounter my wife’s princess obtained reading your web site. She noticed several details, not to mention what it’s like to possess a very effective coaching spirit to let the mediocre ones effortlessly learn a variety of grueling subject matter. You truly did more than my expectations. Thanks for coming up with those beneficial, dependable, educational and also fun tips about that topic to Julie.

 40. Markerott · 1 mája, 2020
 41. kobe shoes · 1 mája, 2020

  My spouse and i ended up being absolutely joyous that Peter could deal with his preliminary research through the precious recommendations he grabbed while using the web page. It is now and again perplexing to just possibly be giving away instructions that many people today have been trying to sell. So we see we have got the website owner to thank for that. Most of the illustrations you have made, the simple website navigation, the relationships you will make it possible to foster – it’s everything wonderful, and it’s helping our son in addition to our family reason why the subject matter is pleasurable, which is certainly unbelievably pressing. Many thanks for all!

 42. bape sta · 1 mája, 2020

  I enjoy you because of all your valuable labor on this web site. Ellie really loves getting into investigations and it is easy to understand why. A number of us hear all of the powerful method you give very important items via the web blog and even inspire contribution from other individuals on this point so my girl is now discovering a great deal. Enjoy the rest of the new year. Your performing a superb job.

 43. Fcaznt · 1 mája, 2020

  order ondansetron without prescription – buy zofran buy valacyclovir generic

 44. steph curry shoes · 1 mája, 2020

  I want to voice my passion for your generosity giving support to those individuals that need help with that area. Your very own commitment to passing the message around was exceedingly productive and have in most cases enabled employees just like me to arrive at their targets. Your entire helpful hints and tips means this much a person like me and additionally to my peers. Many thanks; from all of us.

 45. kobe shoes · 1 mája, 2020

  I must show my admiration for your generosity in support of people that really want help on this study. Your very own commitment to getting the message all-around ended up being amazingly important and has continually encouraged folks like me to reach their pursuits. Your amazing interesting suggestions entails a lot a person like me and additionally to my colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.

 46. Jizdza · 1 mája, 2020

  propecia 5mg uk – finasteride over the counter cipro 500mg pills

 47. yeezy boost 350 · 1 mája, 2020

  I have to convey my love for your kindness giving support to men and women who require assistance with this one question. Your special dedication to passing the message all around had become unbelievably valuable and has in most cases allowed girls just like me to arrive at their desired goals. The interesting publication signifies a whole lot to me and even further to my office colleagues. Thanks a ton; from each one of us.

 48. retro jordans · 1 mája, 2020

  I just wanted to construct a small note to be able to appreciate you for all of the splendid guidelines you are giving out here. My prolonged internet lookup has now been recognized with awesome ideas to write about with my pals. I ‚d say that most of us website visitors actually are unequivocally endowed to live in a fabulous website with very many lovely professionals with good hints. I feel pretty lucky to have discovered your website page and look forward to so many more awesome minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 49. Ntfotv · 1 mája, 2020

  buy metronidazole 400mg – buy augmentin 1000mg without prescription order cephalexin sale

 50. Xlakdu · 1 mája, 2020

  fildena 50mg oral – desyrel 50mg oral viagra medication

 51. kobe byrant shoes · 1 mája, 2020

  Thanks so much for providing individuals with an extremely nice opportunity to read critical reviews from this site. It really is so cool and packed with fun for me personally and my office fellow workers to search your site at the very least three times in 7 days to read the latest secrets you will have. And indeed, I’m at all times astounded with your staggering thoughts served by you. Some two facts on this page are ultimately the most suitable we have all ever had.

 52. Paulerott · 1 mája, 2020
 53. Miaerott · 1 mája, 2020
 54. Anepec · 1 mája, 2020

  erection pills – viagra 100mg kaufen ohne rezept sildenafil 200mg kaufen fГјr mГ¤nner

 55. golden goose outlet · 1 mája, 2020

  I want to point out my affection for your kind-heartedness for those people who need help on that issue. Your very own commitment to getting the message all through had been definitely functional and has continuously permitted guys much like me to achieve their dreams. The invaluable advice implies a lot a person like me and somewhat more to my office workers. Thank you; from all of us.

 56. Jiikra · 1 mája, 2020

  purchase deltasone online cheap – order generic amoxicillin prednisolone online order

 57. cheap curry shoes · 1 mája, 2020

  Thank you so much for giving everyone such a wonderful opportunity to read critical reviews from this site. It is always very sweet and also jam-packed with a good time for me and my office acquaintances to visit your website on the least three times in a week to read the newest items you have. And definitely, I’m also always astounded considering the very good opinions you give. Certain 4 ideas in this post are surely the most efficient we have all ever had.

 58. Jimerott · 1 mája, 2020
 59. off white hoodie outlet · 1 mája, 2020

  I simply wished to thank you so much again. I am not sure the things that I would have implemented in the absence of those recommendations revealed by you directly on such a subject. It actually was a real scary scenario in my opinion, nevertheless noticing a new professional manner you dealt with that made me to cry over gladness. I’m just happier for this guidance as well as trust you really know what an amazing job that you’re doing educating men and women via your blog. Probably you haven’t come across any of us.

 60. Olxhji · 1 mája, 2020

  order gabapentin 600mg – buy neurontin 600mg generic cost of ivermectin lotion

 61. supreme new york · 1 mája, 2020

  I happen to be commenting to let you understand what a fabulous encounter my friend’s child developed viewing your web page. She figured out too many pieces, with the inclusion of what it’s like to have a very effective teaching mindset to have men and women effortlessly gain knowledge of a variety of multifaceted matters. You truly surpassed our expected results. I appreciate you for presenting those insightful, healthy, educational as well as unique tips about that topic to Evelyn.

 62. Ritrcc · 1 mája, 2020

  order plaquenil 400mg without prescription – plaquenil brand cenforce oral

 63. cheap kd 12 · 1 mája, 2020

  Thank you a lot for providing individuals with a very memorable chance to check tips from this blog. It is often very terrific and also full of a great time for me and my office peers to visit your web site not less than thrice weekly to find out the fresh guides you have. And indeed, we’re actually fulfilled with the brilliant tips you give. Certain 2 ideas in this post are easily the most impressive we have ever had.

 64. Miaerott · 1 mája, 2020
 65. ChrisEmure · 1 mája, 2020
 66. Pvcnmm · 1 mája, 2020

  baricitinib pill – order lisinopril 5mg online lisinopril us

 67. jordan retro · 1 mája, 2020

  My spouse and i got excited that Michael could conclude his web research out of the precious recommendations he had using your blog. It’s not at all simplistic to just happen to be freely giving tips and tricks men and women could have been trying to sell. And we also know we have the website owner to appreciate for that. The main explanations you’ve made, the straightforward website navigation, the relationships your site make it possible to foster – it is mostly fantastic, and it’s facilitating our son in addition to us recognize that this content is exciting, and that’s truly mandatory. Thanks for the whole thing!

 68. WilliamSpesk · 1 mája, 2020

  ed pills online
  order ed pills

 69. WilliamSpesk · 1 mája, 2020

  buy ed pills pills
  buy ed pills no rx

 70. Mbdtod · 1 mája, 2020

  buy prilosec order levitra generic methylprednisolone medicine

 71. WilliamSpesk · 1 mája, 2020

  buy ed meds
  buy ed pills online without prescription

 72. Paulerott · 1 mája, 2020
 73. WilliamSpesk · 1 mája, 2020

  buy ed pills usa
  buy ed pills uk

 74. Nspnty · 1 mája, 2020

  affordable essay writing clarinex online buy buy generic desloratadine

 75. kd shoes · 1 mája, 2020

  I not to mention my buddies have already been reading through the good advice found on the website then then I had a horrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for them. Most of the young boys were so thrilled to learn all of them and have in effect without a doubt been having fun with them. I appreciate you for getting indeed accommodating and then for making a decision on these kinds of perfect issues most people are really needing to understand about. Our sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 76. WilliamSpesk · 1 mája, 2020

  ed pills online
  ed pills online

 77. Bktlvf · 1 mája, 2020

  dapoxetine 30mg price buy synthroid 150mcg online buy generic allopurinol 100mg

 78. Jimerott · 1 mája, 2020
 79. curry shoes · 1 mája, 2020

  My wife and i felt relieved that Louis could finish up his analysis because of the ideas he discovered from your very own web pages. It is now and again perplexing to simply always be giving freely tactics that some other people may have been selling. We keep in mind we’ve got the blog owner to be grateful to for this. The type of explanations you made, the straightforward blog navigation, the relationships you help to instill – it’s many astounding, and it’s aiding our son in addition to us reason why that article is brilliant, and that is quite fundamental. Many thanks for the whole lot!

 80. Xnccwx · 1 mája, 2020

  sildenafil 100mg order rosuvastatin 20mg sale cialis 5mg uk

 81. SamuelBoomi · 1 mája, 2020
 82. kd 12 · 1 mája, 2020

  I’m commenting to let you know what a excellent encounter my daughter had reading through the blog. She came to understand several pieces, which included what it’s like to have an ideal helping heart to let others really easily master some tricky things. You truly exceeded people’s expected results. Many thanks for rendering the effective, dependable, informative and unique thoughts on your topic to Sandra.

 83. Jamesbat · 1 mája, 2020
 84. Qjezyn · 1 mája, 2020

  buy ezetimibe 10mg online cheap motilium 10mg pill order motilium for sale

 85. cheap kd shoes · 1 mája, 2020

  I wish to express some appreciation to you just for bailing me out of such a incident. Just after surfing throughout the internet and seeing tips which are not beneficial, I was thinking my entire life was over. Living without the answers to the problems you’ve sorted out by means of your entire post is a critical case, as well as those that could have adversely damaged my entire career if I had not discovered your blog post. The understanding and kindness in maneuvering the whole thing was vital. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a stuff like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks for your time so much for your high quality and amazing guide. I will not think twice to propose your web blog to anybody who should have recommendations about this issue.

 86. Etjgjr · 1 mája, 2020

  oral cyclobenzaprine buy generic colchicine 0.5mg plavix buy online

 87. Ugoerott · 1 mája, 2020
 88. supreme · 1 mája, 2020

  I simply needed to appreciate you again. I’m not certain the things that I might have undertaken in the absence of the type of creative concepts discussed by you over my subject. It was actually an absolute depressing issue for me, nevertheless being able to view this skilled technique you solved that forced me to jump over delight. Now i’m happier for the information and as well , wish you realize what a great job you are putting in educating other individuals via a blog. More than likely you haven’t encountered any of us.

 89. Davissop · 1 mája, 2020
 90. Nqocow · 1 mája, 2020

  methotrexate 5mg us buy metoclopramide generic reglan 10mg cheap

 91. golden goose · 1 mája, 2020

  I am glad for commenting to let you be aware of of the awesome encounter my wife’s daughter obtained checking your site. She noticed numerous things, including what it’s like to possess an amazing teaching mindset to let the rest without hassle thoroughly grasp some tricky subject matter. You really surpassed our desires. Thank you for producing the insightful, trustworthy, explanatory and unique tips on that topic to Lizeth.

 92. MichaelCag · 1 mája, 2020
 93. Fazjco · 1 mája, 2020

  buy viagra 100mg without prescription cheap cialis 20mg buy deltasone 10mg

 94. hermes birkin bag · 1 mája, 2020

  I have to voice my admiration for your generosity giving support to folks who require help on this one idea. Your special commitment to passing the solution along ended up being exceedingly powerful and have all the time allowed women like me to arrive at their pursuits. Your amazing warm and friendly publication implies a great deal a person like me and still more to my peers. Best wishes; from each one of us.

 95. Ipopix · 1 mája, 2020

  accutane online buy order accutane 20mg sale buy sildenafil 50mg sale

 96. kyrie 7 · 1 mája, 2020

  I wanted to write you a tiny note in order to give many thanks the moment again for those incredible information you’ve contributed in this article. It has been simply pretty open-handed with people like you to supply unhampered what most people would’ve offered for sale for an electronic book in making some bucks for themselves, precisely considering the fact that you might have tried it if you decided. Those basics also worked as the fantastic way to recognize that many people have similar keenness just as my own to realize a lot more related to this matter. I’m sure there are several more pleasant moments in the future for those who take a look at your site.

 97. Kcumfc · 1 mája, 2020

  sildalis cheap order estradiol 2mg pill order cozaar 25mg online

 98. kd shoes · 1 mája, 2020

  I am just commenting to let you be aware of what a wonderful discovery my child went through reading yuor web blog. She even learned several things, including what it is like to possess an excellent giving style to let the rest with ease know various problematic things. You actually surpassed people’s desires. Many thanks for distributing the important, trustworthy, educational and unique tips on your topic to Mary.

 99. Jmaimx · 1 mája, 2020

  nexium over the counter sildenafil 150mg usa cialis overnight

 100. ggdb · 1 mája, 2020

  Thank you so much for giving everyone such a splendid chance to read from this website. It’s usually very enjoyable and also jam-packed with amusement for me and my office mates to visit your site at the least thrice in one week to see the fresh issues you have. And of course, I’m just actually motivated with your astonishing principles served by you. Some 3 facts on this page are without a doubt the most efficient I have had.

 101. Davissop · 1 mája, 2020
 102. Mwezfw · 1 mája, 2020

  tadalafil 40mg canada order imitrex 50mg online cheap buy avodart online cheap

 103. paul george · 1 mája, 2020

  I needed to draft you this little note to help thank you as before for those beautiful knowledge you’ve discussed at this time. It is simply strangely open-handed with people like you to make openly all many of us would’ve advertised as an electronic book to earn some bucks for their own end, precisely considering that you might well have done it if you wanted. The ideas in addition served to become easy way to recognize that other people have similar keenness much like mine to figure out way more related to this issue. I know there are numerous more fun moments ahead for folks who go through your blog post.

 104. This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
  Appreciate it!

 105. Nickerott · 1 mája, 2020
 106. MiclglonS · 1 mája, 2020
 107. Pphypx · 1 mája, 2020

  buy ranitidine without prescription purchase celebrex generic cheap flomax 0.4mg

 108. Zkpoza · 1 mája, 2020

  order ondansetron 8mg generic spironolactone 25mg price finasteride 5mg uk

 109. jordan 11 · 1 mája, 2020

  I want to express some appreciation to you for rescuing me from this type of trouble. As a result of checking throughout the the net and meeting advice which are not powerful, I believed my life was over. Living minus the strategies to the difficulties you have solved by way of this website is a crucial case, and those that might have badly damaged my career if I hadn’t come across your blog. Your own personal skills and kindness in touching all the things was helpful. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a point like this. I can now look ahead to my future. Thanks a lot very much for this high quality and result oriented guide. I will not be reluctant to refer your web site to anyone who would need assistance about this area.

 110. Yltyec · 1 mája, 2020

  order diflucan 100mg without prescription viagra pill sildenafil 50mg canada

 111. golden goose · 1 mája, 2020

  My husband and i have been now comfortable that Jordan managed to round up his web research through the entire ideas he was given from your own weblog. It’s not at all simplistic to simply continually be giving for free facts which men and women might have been making money from. We really do know we have the website owner to appreciate for this. Most of the illustrations you made, the straightforward website navigation, the friendships you can help to foster – it’s got everything superb, and it’s facilitating our son and the family consider that the concept is awesome, which is certainly extraordinarily fundamental. Thanks for all the pieces!

 112. Innori · 1 mája, 2020

  az sports betting usa online sports betting play money sports betting

 113. Kndjto · 1 mája, 2020

  buy generic tadalafil 5mg oral cialis 20mg viagra 150mg canada

 114. Tvzxxm · 1 mája, 2020

  order zithromax 500mg for sale buy generic stromectol metformin 500mg sale

 115. ggdb · 1 mája, 2020

  My wife and i have been so thrilled Chris managed to conclude his preliminary research because of the precious recommendations he got when using the site. It is now and again perplexing just to continually be giving freely strategies which others have been trying to sell. And now we acknowledge we have the writer to be grateful to for this. Those explanations you made, the easy website menu, the friendships you help to instill – it’s got mostly astounding, and it’s really making our son in addition to the family recognize that this subject matter is enjoyable, which is certainly incredibly mandatory. Thanks for all the pieces!

 116. Cryfdn · 1 mája, 2020

  flagyl cheap cephalexin price order metformin 500mg for sale

 117. リアルラブドール · 1 mája, 2020

  美 少女 ラブドール インフレータブルダッチワイフとリーズナブルなダッチワイフの違い

 118. supreme sweatshirt · 1 mája, 2020

  My husband and i felt really thrilled that Edward managed to carry out his analysis by way of the precious recommendations he had from your site. It’s not at all simplistic just to find yourself freely giving information which often a number of people have been selling. We really recognize we have you to appreciate for that. The illustrations you have made, the simple website menu, the friendships you will assist to create – it’s got all great, and it is letting our son in addition to us reason why the idea is exciting, which is unbelievably vital. Thanks for the whole lot!

 119. Markerott · 1 mája, 2020
 120. Ksgvxg · 1 mája, 2020

  cost clindamycin buy budesonide budesonide oral

 121. Wkxmwh · 1 mája, 2020

  cheap cefuroxime 500mg order desyrel 100mg sale order cialis 20mg without prescription

 122. kobe shoes · 1 mája, 2020

  I want to convey my love for your generosity in support of those who absolutely need help with this one concept. Your special dedication to passing the solution around appears to be definitely helpful and has usually encouraged people like me to achieve their dreams. The insightful tips and hints can mean a whole lot a person like me and even more to my mates. Regards; from all of us.

 123. Whetry · 1 mája, 2020

  grand casino online online casino slot uk mgm casino online

 124. Judyerott · 1 mája, 2020
 125. Opdqwo · 1 mája, 2020

  order sildenafil 100mg generic cheap cialis for sale cialis 40mg uk

 126. golden goose sneakers · 1 mája, 2020

  My wife and i felt really peaceful when Jordan managed to do his researching from the precious recommendations he was given in your web page. It’s not at all simplistic just to find yourself handing out instructions that people may have been making money from. Therefore we keep in mind we have got you to thank for that. These explanations you made, the simple blog menu, the friendships you help promote – it’s all extraordinary, and it’s really facilitating our son in addition to our family understand the article is entertaining, which is extraordinarily pressing. Many thanks for the whole thing!

 127. Wimerott · 1 mája, 2020
 128. Ouikys · 1 mája, 2020

  ivermectin 6 mg for humans brand vermox tretinoin cream cost

 129. supreme hoodie · 1 mája, 2020

  My wife and i have been so more than happy when Michael managed to finish off his research while using the ideas he came across when using the web site. It’s not at all simplistic just to possibly be giving freely points which often other people might have been selling. Therefore we acknowledge we have got the writer to thank for this. Those explanations you’ve made, the straightforward blog navigation, the friendships you make it possible to foster – it’s got most extraordinary, and it’s really letting our son in addition to our family believe that that issue is exciting, which is seriously important. Thanks for all!

 130. med viagra vs uden viagra · 1 mája, 2020

  I’m not thnat much of a online reader to bee honest but
  your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your webste to
  come back later on. All the best

 131. Nickerott · 1 mája, 2020
 132. Jordanvek · 1 mája, 2020

  online prescription for ed meds https://medrxfast.com/# canadian drug prices

 133. Hgnepw · 1 mája, 2020

  order generic tadalis 10mg avana us voltaren usa

 134. cheap kyrie 6 · 1 mája, 2020

  I have to show my thanks to the writer for rescuing me from this type of instance. As a result of surfing throughout the search engines and obtaining recommendations which are not powerful, I believed my entire life was over. Being alive without the answers to the difficulties you have sorted out by means of this guideline is a crucial case, and those which could have negatively affected my entire career if I hadn’t come across the website. Your main talents and kindness in dealing with all the things was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a stuff like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thank you so much for this reliable and sensible guide. I will not be reluctant to refer your web page to anyone who would need guidelines about this matter.

 135. Xyykwn · 1 mája, 2020

  cost indomethacin 50mg oral trimox 250mg purchase trimox

 136. We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your site offered us with useful info to work on. You’ve done an impressive tazsk and our
  whole group will probably be thankful tto you.

 137. retro jordans · 1 mája, 2020

  I truly wanted to send a simple comment to appreciate you for all the remarkable secrets you are sharing at this website. My rather long internet search has finally been recognized with extremely good tips to write about with my neighbours. I would suppose that most of us site visitors actually are quite endowed to be in a wonderful place with very many outstanding individuals with interesting things. I feel truly fortunate to have used your webpage and look forward to really more entertaining moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 138. Alikinly · 1 mája, 2020

  best online sports betting sites usa rivers sports betting betfair sport betting

 139. Denerott · 1 mája, 2020
 140. Jordanvek · 1 mája, 2020

  https://diflucan.life/# buy diflucan canada

 141. Pingback: pornoizle}
 142. Efdhnx · 1 mája, 2020

  buy arimidex generic buy biaxin online cheap cheap tadalafil

 143. yeezy · 1 mája, 2020

  Needed to post you one tiny word just to give thanks as before just for the amazing tips you’ve discussed on this website. It has been certainly extremely generous with people like you to allow unreservedly all that a number of people could possibly have marketed for an ebook to end up making some cash for themselves, chiefly given that you could possibly have tried it if you considered necessary. Those basics additionally served like the easy way to know that other people online have the identical keenness the same as my very own to know great deal more concerning this condition. I know there are thousands of more enjoyable moments up front for folks who read carefully your website.

 144. Nickerott · 1 mája, 2020
 145. Evaerott · 1 mája, 2020
 146. Williamshouh · 1 mája, 2020

  where to buy diflucan online order diflucan

 147. Swsjxd · 1 mája, 2020

  catapres 0.1mg canada stromectol 3mg ca antivert 25mg over the counter

 148. yeezy boost 350 · 1 mája, 2020

  I want to show thanks to the writer for rescuing me from this type of instance. Just after looking out through the the net and finding concepts which were not productive, I assumed my entire life was done. Living without the presence of strategies to the problems you have resolved through your short post is a crucial case, as well as ones that might have in a negative way affected my entire career if I hadn’t come across your blog. Your know-how and kindness in maneuvering almost everything was useful. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can also now look forward to my future. Thanks so much for your reliable and effective guide. I won’t hesitate to recommend the blog to anyone who desires guidance about this issue.

 149. Ddbzyx · 1 mája, 2020

  buy minocycline for sale order terazosin 5mg pill buy leflunomide 10mg without prescription

 150. ThomasWab · 1 mája, 2020

  https://paxil.tech/# paxil brain zaps

 151. Hwrdap · 1 mája, 2020

  sulfasalazine us olmesartan over the counter order depakote 500mg sale

 152. Romchophy · 1 mája, 2020

  Other signs are a typical pillrolling tremor of hands and a characteristic mask like lack of facial expression. stromectol dosage for scabies Some tips to help an upset stomach Stay on the special diet that your doctor or dietitian may recommend for you.

 153. ThomasWab · 1 mája, 2020
 154. Carlerott · 1 mája, 2020
 155. yeezy 350 · 1 mája, 2020

  I really wanted to compose a small comment to thank you for all of the fantastic steps you are sharing on this site. My long internet search has finally been paid with brilliant facts and strategies to go over with my good friends. I ‚d assume that we visitors actually are unequivocally endowed to exist in a fantastic community with so many marvellous professionals with interesting plans. I feel very happy to have encountered your entire webpages and look forward to tons of more exciting times reading here. Thanks once more for a lot of things.

 156. Iybmzh · 1 mája, 2020

  order imdur 20mg pills order zithromax pills tenormin 50mg over the counter

 157. ThomasBak · 1 mája, 2020

  paxil cr paxil flu

 158. EdgarNog · 1 mája, 2020
 159. Sueerott · 1 mája, 2020
 160. ThomasWab · 1 mája, 2020

  https://deltasone.icu/# prednisone 20mg price in india

 161. curry 6 · 1 mája, 2020

  I want to express thanks to the writer for rescuing me from this particular difficulty. Right after looking out through the internet and coming across notions which were not powerful, I thought my life was done. Being alive without the approaches to the problems you have resolved through your post is a crucial case, as well as the kind which may have negatively affected my entire career if I hadn’t encountered your web blog. Your primary knowledge and kindness in handling the whole lot was helpful. I’m not sure what I would have done if I had not come upon such a subject like this. It’s possible to at this time relish my future. Thanks a lot very much for the skilled and sensible guide. I won’t hesitate to propose the sites to any individual who should receive guide about this matter.

 162. Evaerott · 1 mája, 2020
 163. Moobowex · 1 mája, 2020

  writing a community service essay home page affordable essay service

 164. ThomasWab · 1 mája, 2020

  https://azithromycin.blog/# can you buy zithromax over the counter

 165. off white · 1 mája, 2020

  I precisely had to thank you very much once again. I am not sure what I could possibly have gone through in the absence of the type of opinions contributed by you regarding such subject matter. Completely was a real scary case in my circumstances, however , encountering the very specialised style you handled the issue took me to weep for contentment. I am happy for your work and even pray you find out what an amazing job you are accomplishing educating the mediocre ones through the use of your website. Most probably you haven’t got to know any of us.

 166. cralia · 1 mája, 2020

  mind map community service essay write my research paper essay box customer service number

 167. Lildho · 1 mája, 2020

  best slots to play online buy generic cytotec misoprostol 200mcg for sale